مدیر سایت دوشنبه 1 مرداد 1397 03:39 ق.ظ نظرات ()
نتیجه تصویری برای اثرات کتاب خواندن با صدای بلند برای سالمندان

با صدای بلند خواندن برای سالمندان؟! بله درست است.خواندن با صدای بلند فقط برای کودکان نیست،بسیاری از افراد مسن دیگر قادر به خواندن نیستند چراکه بینایی آنها به اندازه کافی برای خواندن خوب نیست و دستهایشان دچار لرزش شده است پس توانایی نگهداری کتاب را ندارند زیرا لرزش دستهایشان باعث میشود نوشته های کتاب در جلوی چشمشان تکان بخورد و باعث ناخوانا شدنشان میشود. 
سالمندان بدلیل اینکه از قدرت تحلیلی آنها کاسته شده است توانایی تحلیل و درک کلمات را ندارند.حداقل هفته ایی یکبار وقت گذاشتن و کتاب خواندن برای آنها به فعالیت بیشتر مغزشان کمک میکند مخصوصا برای کسانی که به کتاب خواندن علاقه زیادی دارند و هر روز درحال مطالعه بوده اند.
شما میتوانید حتی در تماسهای تلفنی نیز برای آنها کتاب بخوانید.مثلا زمانی که مادر من مریض شد گوش کردن به کلمات و لغاتی که برای او آشنا بود، خواندن داستان هایی که او به آنها علاقه داشت،برخی از اشعار مجموعه اشعار جولی اندروز،آهنگهای قدیمی که با آنها خاطره داشت، حتی لالایی را که در زمان کودکی برای من میخواند و دیگر نوشته هایی که دوست داشت، در بهبود او کمک کردند.
من حتی برای سریعتر شدن روند بهبودی مادرم از کتابهای تصویری کمک گرفتم.او متوجه شد که خواندن و درک آنها برایش سخت است بنابراین از من خواست تا آنها را برایش بخوانم و من کتابهایی مانند کتاب شاهدخت پری را برایش خواندم.استاد من مرا تشویق به خواندن اینگونه کتابها کردند.مادر من دکترها و پرستارهای خود را با تعداد کتابهایی که خوانده بود شگفت زده کرد.کتاب خواندن باعث شده بود که ذهن او همیشه درگیر تحلیل و فعالیت باشد و همواره سعی کند آموخته های جدیدی را فراگیرد.او یک ماه و نیم قبل از مرگش،افتاد و استخوان شانه اش شکست.اگرچه او ناتوان و خسته شده بود و نمیتوانست کتاب را در دست نگهدارد اما باز هم خواندن اشعار مورد علاقه اش به او آرامش میداد.
پس از مرگ پدرم،پرستاران یک نامه به دست من دادند که اسم من بر روی آن نوشته شده بود.آن نامه را یکی از پرستاران شیفت شب آن را نوشته بود،در آن نامه نوشته شده بود که "من هر شبی که او نمیتوانست بخوابد برایش کتاب میخواندم."این اولین باری بود که من دانستم کسی برای پدرم در شب به مدت زیادی کتاب میخوانده است.پدرم سندروم دمنیتا داشت و اغلب شبها برای خوابیدن مشکل داشت،اما زمانهایی که برای او کتاب میخواندیم او به راحتی به خواب میرفت.
آنچه را که برای فرد سالخورده میخوانید باید طبق علایق شخصی او و شناخت اختلالات ذهنی او باشد.مانند ضعفهایی که دارد.ولی با صدای بلند خواندن تنها راه حل نیست گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که شما یک داستان کوتاه را برایشان بخوانید و یا یک جمله را چندین بار تکرار کنید.
فقط کتاب خواندن با صدای بلند برای سالمندان کافی نیست،دوست قدیمی تر من که در خانه سالمندان کار میکرد میگفت که گاهی نیاز است حتی نامه هایشان را نیز برایشان باز کنی زیرا بدلیل لرزش دستها نمیتوانند نامه را باز کنند.گاهی نیاز است نامه را برایشان بخوانید زیرا قادر به خواندن نامه نیستند و شاید حتی مجبور باشید نامه را چندین بار بخوانید.
پس خواندن کتاب از زمانی که در گهواره هستید تا زمان مرگ به مغز شما برای فعالیت و یادگیری کمک میکند.اهمیت کتاب خواندن با صدای بلند
کتاب خواندن برای کودکان به قویتر شدن پایه یادگیری آنها کمک میکند
    هنگامی که ما به کودکی خود نگاه میکنیم،بسیاری از خاطراتمان یادآوری میشوند، خاطراتی دوست داشتنی از داستانهای مورد علاقه مان که افرادی که دوستمان دارند برای ما خوانده اند.این حس خوب از یادآوری خاطرات،داستانهایی که برایمان خوانده شده نیستند بلکه حس آرامش و امنیتی است که آن زمان از طریق کتاب خواندن به ما داده شده است.
    بنظر میرسد که کتاب خواندن برای کودکان،به یک سنت در بسیاری از خانواده ها تبدیل شده است،در واقع کتاب خواندن یک را عالی برای کمک به کودکان برای رسیدن به یک پایه قوی است.
کتاب خواندن برای کودکان،راه بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با آنها است
    چند سال اول زندگی مهمترین بخش از زندگی فرزندانمان است وتاثیر بسیار زیادی بر روی تحصیل و زندگی او دارد.تاثیرات ناپایدار در آن زمان میتواند اثر مثبت و یا منفی بر روی او بگذارد.
    عشق والدین و یا پرستار به فرزند،بر رشد سالم مغز او اثر میگذارد و میتواند زمینه ساز داشتن یک پایه قوی برای موفقیت در تحصیل و زندگی او شود.کتاب خواندن با کودک،یکی از بهترین راه های برقراری ارتباط با او است.فرزندانمان از همان سن کم دوست دارند که برایشان با صدای بلند کتاب خوانده شود و به صدای مادر یا پدر هنگام کتاب خواندن گوش فرا دهند.
خواندن کتاب برای کودکان باعث پیشرفت زبان و آمادگی بهتر آنها برای یادگیری میشود
    بطور گسترده ایی ثابت شده است که خواندن با صدای بلند مهمترین فعالیتی است که منجر به توسعه زبان و ترویج مهارت های اولیه شخصی میشود. 
مانند:

گرفتن کتاب و نامگذاری
دانستن اینکه داستانها چه چیزهایی هستند
تشخیص صدا و حروف
یادگیری گستره وسیعی از واژگان
توانایی گوش دادن
حتی میتوانیم از شیوه های خواندن برای خردسالان نیز استفاده کنیم.
    همه این مهارتها ضروری هستند زیرا کودکان شروع به تحصیل میکنند و نیاز دارند که بتوانند خوانندگان خوبی باشند.