مدیر سایت پنجشنبه 1 شهریور 1397 03:51 ق.ظ نظرات ()


  مقاله چیست؟ 


قبل از هر چیز تعریفی از مقاله و ژورنال های بین المللی خواهیم داشت و سپس نکات کلیدی برای ارسال مقاله به ژورنال های بین المللی و ISI بررسی میشود.

مقاله به نوشته ای گفته میشود که  هدف از نوشتن آن  بررسی مسائل علمی، ادبی، اجتماعی، اخلاقی و غیره باشد.


 مقاله چیست؟ 


برای انتخاب مجلات در لیست ژورنال های ISI باید یکسری مراحل جهت ارزیابی طی شود. این مراحل شامل بررسی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI و نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.

از موارد دیگر برای ارزیابی میتوان به این مورد نیز اشاره کرد که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند.

ISI  یکی از موسسات معتبر جهانی است که به دلیل داشتن استانداردهای بالای علمی و ارزیابی در رتبه اول جهانی قرار دارد.       

 پایگاه ISI Web of Knowledge

سابمیت (Submit) :

ارسال کردن مقاله و ثبت ان در یک مجله را سابمیت مینامند. سابمیت فقط جنبه ارائه مقاله در ژورنال را دارد و امتیاز علمی نداشته و در رزومه محاسبه نمی گردد.

منیو اسکریپت (manuscript) :

معنی لغوی ان دست نویس است این در واقع مقاله ای است که برای مجله ارسال شده است ولی هنوز کار چاپ ان انجام نشده است.

آندر ریویوو (Under Review) :

یعنی مقاله در شرایط داوری است و باید منتظر نتیجه باشید.

اکسپت (Accept) :

یعنی مقاله شما در مجله برای چاپ پذیرفته شده است.

ریجکت (Reject) :

یعنی مقاله شما رد شده است.

ریوایز (Revise) :

یعنی مقاله شما از نظر داوران بررسی شده و نیاز به یک سری اصلاحات دارد.

 

چند مقاله و کتاب برای مصاحبه دکتری نیاز است؟

در مصاحبه دکتری سراسری:

40 درصد نمره به سوابق پژوهشی،

30 درصد به سوابق آموزشی و

30 درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

در بخش پژوهشی بالاترین امتیاز متعلق به مقالات و کتب می باشد.برای مقالات حداکثر 21 امتیاز و برای کتب حداکثر 4 امتیاز می باشد.

اما نکات مهمی که قبل از ارسال مقالات باید مورد توجه قرار داد :

1 - نویسنده قبل از هر چیز باید از صحیح بودن اسامی نویسندگان نگارش کلماتو تمام چیزهایی که در مقاله درج شده است اطمینان حاصل کند زیرا پس از ارسال به هیچ عنوان امکان تغییر در مقاله وجود ندارد .

2 – به دلیل متفاوت بودن شیوه نگارش سازمان و دانشگاه ها برای اطلاع دقیق به آئین نامه های پژوهشی سازمان یا دانشگاه خود مراجعه کنید .

3 – سعی کنید تا جایی که ممکن است مقالات را به صورت کوتاه و مفید نگارش کنید چون مجلات در تعداد صفحات مقاله دارای محدودیت هستند .

4 – دقت داشته باشید که اصل فایل را ارسال کنید و حتما از ارسال چکیده آن به طور جدی پرهیز نمائید .

5 – نویسنده مقاله به عنوان شخصی که کلیه حقوق مقاله را بر عهده می گیرد مشخص کنید در غیر این صورت هر کسی که این مقاله را ارسال نماید به عنوان نویسنده مسئول مقاله شناخته می شود .

6 – همان طور که گفته شد به دلیل نبودن امکان تغییر در مقاله پس از ارسال نام نویسندگان را به همان ترتیبی که دوست دارید در مقاله چاپ شود در صفحه اول به طور کامل آورده شود .

7 – مقاله را با نرم افزار word  و کاغذ A4 با رعایت جزئیاتی مثل چکیده  ,واژگان کلیدی  ,مقدمه و منابع استفاده شده در تهیه آن آماده و ارسال نمائید . 

مزایای انتشار مقالات در مجلات بین المللی برای اساتید :

در صورتی که اساتید محترم دانشگاه ها اقدام به ارسال مقاله های خود کنند از مزیت های زیر بهره مند می گردند :

1 - افزایش رتبه علمی 2- افزایش حقوق و مزایای شغلی 3 - امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان 4 - شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر درموضوع 5 - امکان گرفتن پروژه های تحقیقاتی بادرآمدهایی بسیار بالا 6 - ایجاد شدن احساس افتخار و اعتماد به نفسدر نویسندگان مقالات 7 - نظریه پردازی و بیان دیدگاه های نویسندگان در زمینه های تخصصی 8 - ثبت کردن تحقیقات و مطالعات انجام شده بهنام نویسندگان و حفظ دائمی آنها 9 - عرضه پژوهش و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به افراد زیادی در تمامی نقاط جهان

مزایای انتشار مقالات در مجلات بین المللی برای دانشجویان :

1 - پذیرش راحت تر در مقطع دکتری 2 - گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه های معتبربین المللی در سراسر جهان 3 - استخدام راحت تر در کلیه ادارات و سایرمراکز دولتی و خصوصی 4 - پذیرفته شدن بسیار راحت تر به عنوان عضوهیات علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی 5  - امکانادامه تحصیل در مقطع، رشته و دانشگاه دلخواه در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامیبدون آزمون ورودی 6- امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان 7 - شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر درموضوع 8 - امکان گرفتن پروژه های تحقیقاتی بادرآمدهایی بسیار بالا 9 - ایجاد شدن احساس افتخار و اعتماد به نفسدر نویسندگان مقالات 10 - نظریه پردازی و بیان دیدگاه های نویسندگاندر زمینه های تخصصی 11 - ثبت کردن تحقیقات و مطالعات انجام شدهبه نام نویسندگان و حفظ دائمی آنها 12 - عرضه پژوهش و دستاوردهای علمی و تحقیقاتیبه افراد زیادی در تمامی نقاط جهانمزایای انتشار مقالات در مجلات بین المللی برای مدیران :

1- افزایش رتبه علمی 2- افزایش حقوق و مزایای شغلی 3- افزایش رتبه مدیریتی 4- شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر درموضوع 5- عرضه پژوهش و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به افراد زیادی در تمامی نقاط جهان 6- ارائه پژوهش و دستاوردها به سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی تحت امر 


 

نحوه انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله :

به دلیل تخصصی بودن مجلات و پذیرش و داوری مقالات مطابق با زمینه تعریف شده خود پس از تدوین مقاله انتخاب مجله مناسب برای چاپ آن از نکات مهم و اساسی به شمار می رود . در صورتی که مقاله ارسالی با زمینه های تخصصی مجله تطبیق نداشته باشد ظرف مدت یک هفته مقاله را رد می کنند . برای از دست ندادن زمان، ضروری است مجله ای دقیقا منطبق با عنوان و محتوای مقاله سرچ شود. بدین منظور ابتدا می توان در لیست مجلات ISI listed, JCR , WOS کلمات کلیدی مقاله رو سرچ مجله یا مجلات مرتبط را پیدا نمود. همچنین در لینک تامسون رویترز مربوط به مجلات (http://science.thomsonreuters.com/) بعد از اسم و مشخصات مجله و در بخش coverage، ایندکس هاس تخصصی مجلات ذکر می شود. البته خیلی از مجلات isi listed دارای Zoological Record یا ایندکس عمومی و جنرال اند. این قبیل مجلات معمولا در رشته ها و حوزه های مختلف اقدام به پذیرش زودهنگام مقاله کرده و چاپ مقاله ماهیانه دارند.


توصیه می‌شود در انتخاب مجله  به این نکات توجه نمائید :

نوع مقاله : علمی پژوهشی و ISC,SCOPUS,ISI

نوع انتشارات : Elsevier , Talor&francis ,  و ...

مطابق بودن اهداف فعالیت مقاله و ژورنال

قدرت تاثیر گذاری ژورنال

محدودیت زمانی و پروسه داوری ژورنال ها

بررسی اعتبار ژورنال طبق لیست وزارت علوم , وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد